Bohouse

Planeringsbyrå och byggfirma i ett

Om oss

Med över 20 års erfarenhet av byggnadsbranschen är byggnadsingenjören Roger Sundkvist en erfaren, mångsidig och kunnig byggnadsentreprenör i Mellersta Österbotten.

År 2005 startade Sundkvist byggföretaget Byggnet, och efter att ha ansvarat för ca 100 byggnadsprojekt samt ritat över 30 hus och 50 fritids- och ekonomibyggnader, var han 2016 redo för att lansera en revolutionerande tjänst inom byggbranschen i Mellersta Österbotten.

Bohouse erbjuder – platsbyggda hus på ett smidigt och kostnadseffektivt sätt – enligt kundens skräddarsydda byggnadsönskemål. Idag är Sundkvist grundare, vd, konstruktör, planerare och ansvarig arbetsledare  för ett välmående företag med 10 anställda och 6 delägare. Under åren 2016–2019 har Bohouse planerat, ritat och byggt 50 drömhus i Österbotten.

Företaget Bohouse har sina rötter i grundarens by Bosund i Larsmo, och byn är välkänd för sina långa och prestigefyllda anor inom hus- och båtbyggarbranschen samt för dess exceptionellt duktiga hantverkare. Byn har 1200 invånare och dess stolthet Baltic Yachts tillverkar världens största segelbåtar i kolfiber.

Idag sträcker sig Bohouse försäljningsområde från Kokkola till Vasa, och har som målsättning att inom en snar framtid kunna tillverka skräddarsydda och platsbyggda drömhus för nöjda kunder över hela Finland.

Roger Sundkvist

Grundare | Vd | Byggnadsingenjör

+358 40 486 9263
roger.sundkvist@bohouse.fi

Tomas Sundkvist

Arbetsledare

+358 40 560 7944
tomas.sundkvist@bohouse.fi

Victor Sundström

Byggnadsingenjör

+358 40 964 8065
victor.sundstrom@bohouse.fi

Johannes Sundqvist

Inköpare och projektledare

+358 44 303 2389
johannes.sundqvist@bohouse.fi

Martin Sundkvist

Arbetsledare

+358 50 430 2358
martin.sundkvist@bohouse.fi

Benny Sundkvist

Arbetsledare (inredning)

+ 358 50 301 0815
benny.sundkvist@bohouse.fi

Joni Ahlvik

Byggnadsingenjör

+ 358 50 541 4445
joni.ahlvik@bohouse.fi

Per Sundström

Projektledare (BI)

+358 44 491 9088
per.sundstrom@bohouse.fi

Ulf Sundkvist

Arbetsledare

+358 50 347 2080
ulf.sundkvist@bohouse.fi

Simon Sundqvist

Byggare

+358 44 292 2259
simon.sundqvist@bohouse.fi