skip to Main Content

Om oss

Bohouse är Finlands första planerings- och byggföretag som erbjuder skräddarsydda och platsbyggda lösvirkeshus. Bohouse hjälper dig att planera, rita och bygga ditt drömhus på ett kostnadseffektivt och enkelt sätt.

BI Roger Sundkvist grundar Bohouse 2016

Med över 20 års erfarenhet av byggnadsbranschen är byggnadsingenjören Roger Sundkvist en erfaren, mångsidig och kunnig byggnadsentreprenör i Mellersta Österbotten.

År 2005 startade Sundkvist byggföretaget Byggnet, och efter att ha ansvarat för ca 100 byggnadsprojekt samt ritat över 30 hus och 50 fritids- och ekonomibyggnader, var han 2016 redo för att lansera en revolutionerande tjänst inom byggbranschen i Mellersta Österbotten.

Idag är Sundkvist konstruktör, planerare och ansvarig arbetsledare och hans företag Bohouse erbjuder – platsbyggda hus på ett smidigt och kostnadseffektivt sätt – enligt kundens skräddarsydda byggnadsönskemål. Företaget Bohouse har sina rötter i grundarens by Bosund i Larsmo och företagsnamnet härstammar också från ortsnamnet.

Byn är välkänd för sina långa och prestigefyllda anor inom hus- och båtbyggarbranschen samt för dess exceptionellt duktiga hantverkare. Byn har 1200 invånare och dess stolthet Baltic Yachts tillverkar världens största segelbåtar i kolfiber.

Bohouse marknadsområde sträcker sig idag från Uleåborg i norr till Vasa i söder. Företaget är beläget i Larsmo.

Roger Sundkvist

Grundare | Vd | Byggnadsingenjör

+358 40 486 9263

roger@bohouse.fi

Tomas Sundkvist

Arbetsledare

+358 40 560 7944

tomas@bohouse.fi

Victor Sundström

Byggnadsingenjör

+358 40 964 8065

victor@bohouse.fi

Johannes Sundqvist

Inköpare och projektledare

+358 44 303 2389

johannes@bohouse.fi

Martin Sundkvist

Arbetsledare

+358 50 430 2358

martin@bohouse.fi

Benny Sundkvist

Arbetsledare (inredning)

+ 358 50 301 0815

benny@bohouse.fi

Joni Ahlvik

Byggnadsingenjör

+ 358 50 541 4445

joni@bohouse.fi

Back To Top